Op 27 september 2012 stemden de huurders van de E-flat over het sociaal plan en de gewenste aanpak van de drie flats die met elkaar verbonden zijn door een strook garages. Alle aanwezigen gingen akkoord met het sociaal plan. Ook konden de huurders hun voorkeur aangeven voor sloop/nieuwbouw of renovatie. De ideeën van de huurders waren verwerkt in schetsontwerpen. Een kleine meerderheid van de stemmers was voor nieuwbouw. Op basis van deze uitkomst en na afweging van de verschillende voor- en nadelen van nieuwbouw en renovatie heeft ook het bestuur van ZVH de wens uitgesproken om de drie flats in de toekomst te vernieuwen.
Het is voor ZVH nu moeilijk een definitief besluit te nemen en daarop een planning af te stemmen, juist vanwege alle maatregelen die de komende jaren vanuit het rijk op ons gaan afkomen. De financiële situatie van woningcorporaties in Nederland – en dus ook die van ZVH – is lastig. We doen er alles aan om te zorgen dat geplande projecten en onderhoudswerkzaamheden voor onze huurders echt door kunnen gaan. Maar vanuit het nieuwe regeerakkoord komen er mogelijk meer maatregelen die onze begroting nóg verder onder druk zetten. Maatregelen die we op dit moment op de lange termijn nog niet exact kunnen voorzien, waardoor het lastig is om besluiten te nemen die van invloed zijn op onze financiële situatie over een aantal jaar.
Wat betekent dat voor de E-flat?
Zoals gezegd heeft ZVH de wens uitgesproken de E-flat op te willen knappen. Deze wens en gedachte houden we voorlopig, met de kennis die we nú hebben, vast. Het is voor ZVH momenteel lastig een definitieve planning af te geven wanneer we kunnen starten met de werkzaamheden. We zorgen uiteraard dat alle bewoners goed op de hoogte blijven van alle ontwikkelingen. Daarnaast blijven we in gesprek met de gemeente, ook over de ontwikkelingen van Poelenburg in het algemeen.
Bijzonder participatieproces
Met de bewonerscommissie hebben we de afgelopen tijd intensief overlegd. Om goed mee te kunnen praten hebben zij, samen met het projectteam van ZVH, de cursus bewonersparticipatie van de Woonbond gevolgd. Een externe adviseur ondersteunt de bewonerscommissie.
Daarnaast wilden we van iedere bewoner graag weten wat zijn of haar wensen zijn met betrekking tot het wonen. Wij spraken met alle huurders uit de E-flat om een zo goed mogelijk beeld te krijgen van hun wensen. Ook onderzocht STIPO voor ons het ‘thuisgevoel’ van de bewoners. Uit dit onderzoek kwamen randvoorwaarden naar boven die nodig zijn om je ergens thuis te voelen.
Een aantal huurders ging tijdens workshops op een creatieve manier aan de slag met hun wensen en ideeën over hun woning en woonomgeving. Een architectenbureau begeleidde de workshops. Alle ideeën zijn samengevoegd tot de meest gewaarde woonomgeving en bebouwing. Op een bewonersavond in mei 2012 werden de eerste concept-ontwerpen gepresenteerd.
Op basis van de wensen en eisen van zowel ZVH als de bewoners werden twee varianten uitgewerkt; een renovatievariant en een sloop/nieuwbouw variant. De financiële haalbaarheid van beide opties hoorde daar uiteraard ook bij. Met de bewonerscommissie bespraken we het sociaal plan.
Voordelen van nieuwbouw
Een van de voordelen van nieuwbouw is de goede isolatie, waardoor de energielasten voor de huurder lager zullen zijn. Daarnaast geeft het nieuwe conceptontwerp met inpandige lift meer kwaliteit dan de renovatie-variant. Verder zijn wij van mening dat nieuwbouw een goede stap is voor de buurt, voor ZVH en bovenal voor de huurders.
Hoe nu verder?
ZVH is momenteel de maatregelen uit het regeerakkoord aan het doorrekenen. Er zal veel gaan veranderen; voor onze huurders rondom de huurverhoging op basis van inkomen, maar ook voor onze financiële mogelijkheden om projecten te kunnen blijven doen. Die balans is nog niet helder op dit moment, waardoor we niet zeker weten hoe de maatregelen uitpakken op onze investeringsmogelijkheden op de langere termijn en of 2016 haalbaar is voor de sloop van de E-flat. Er zal een definitief besluit moeten komen als voor ZVH (en haar Raad van Toezicht) alle maatregelen en consequenties op de lange termijn duidelijk zijn. Ook zullen verdere afspraken met de gemeente moeten worden gemaakt. Pas dan kunnen we definitief verder met de sloop/nieuwbouw van de E-flat.
Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel? Neemt u dan contact op met ZVH via (075) 68 11 711.
De meest recente nieuwsbrief E-flat vindt u hier.
